Serbest Bölge Şirketi

Home / Serbest Bölge Şirketi

Gazi Mağusa Serbest Liman Şirketi

Kuzey Kıbrıs’ın en büyük limanı olan Gazi Mağusa Limanı vergi avantajlı şirket kuruluşları için çok önemli bir duraktır. Son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler ile bilişim şirketleri de bu bölgede herhangi fiziki bir girişimde bulunmadan yurtdışına vergisizm satış yapabilmektedir. İstenildiği taktirde Serbest Bölge’de fabrika yada depo alınarak yurtdışına satış yapılabilmektedir.

gazi-magosa-serbest-liman-2Serbest Liman  işletme izni almış olan işletmelerin vfaaliyet ve işlemlerinden doğan kazançları, gelir vergisi ile kurumlar vergisinden muaftır.Ancak Serbest Liman ve Bölgede imal edilip Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine ihraç edilen mallar dışında kalan mal veya hizmetlerin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine ihracından sağlanan kazançlar, bu muafiyet kapsamı dışındadır.

Her türlü dövizin  Devlet nezdinde döviz pozisyonu tutmaya yetkili bankalara transferi (External Account), bu bankalardan  dış ülkelere yine döviz olarak transferi, Serbest Bölgedeki bankalara getirilmesi ve bu bankalardan başka ülkelere transferi serbesttir. Ayrıca dövizin  Devlet nezdinde döviz pozisyonu tutmaya yetkili bankalara transferi (External Account), bu bankalardan  dış ülkelere yine döviz olarak transferi, Serbest Bölgedeki bankalara getirilmesi ve bu bankalardan başka ülkelere transferi serbesttir.

Serbest bölge şirketlerinde herhangi bir yıllık lisans ücreti yoktur. Ancak kuruluş işlemleri Gazi Mağusa Serbest Liman İdaresi altında yapılmasından dolayı daha uzun bir süreç gerektirebilmektedir. Bu tür şirketlerde Kurumlar vergisi,gelir vergisi, KDV gibi vergilerden tamamen muafiyet mevcuttur.Uluslararası İşletme Şirketleri’nde olduğu gibi %1’lik Vergi yoktur.

error: Bu site\\\'deki bilgileri kopyalamadan önce bizimle temasa geçin: [email protected]